Hanne Alice Pedersen har haft osteoporose (knogleskørhed) i mange år – og kender desuden sygdommen via nære familiemedlemmer, der også er ramt.
Hanne siger: “Jeg var til et foredrag på Grønnegade Kaserne omkring osteoporose og gigt. Der mødte jeg en repræsentant fra Næstved Rygcenter, der fortalte om et osteoporosehold. Det lød interessant. Især efter at have hørt, hvordan man selv kan hjælpe sine knogler og krop med træning.
Jeg kom straks med på holdet, og meget hurtigt mærkede jeg, at hele kroppen blev rettet ud under træningen. Det er gode øvelser, der hjælper mig både i forhold til min osteoporose og min gigt. Jeg har simpelthen fået det bedre med træningen, men også ved at træne sammen med andre med samme lidelser.
Det er aut. fysioterapeut Nanna Mølgaard, der leder holdet, og hun er rigtig god til dels at vise øvelserne, og samtidig sikre, at vi gør øvelserne rigtigt.
“I skal lytte til, hvad jeres krop kan klare” siger Nanna hele tiden. Deltagerne på holdet er meget forskelligt ramt. Hvis der er øvelser vi ikke kan udføre, er Nanna hurtig til at finde andre øvelser, der hjælper. Det er rigtig godt.
Det er hyggeligt at være på et hold, hvor der både er snak og smil på læben, og med stille musik går det hele lettere. Og så er jeg i særdeleshed glad for, at jeg har fået mere gang i kroppen. Godt jeg tog til de foredrag og mødte en repræsentant fra Næstved Rygcenter” slutter en glad Hanne.
Du kan også komme med på vores osteoporosehold, som er om torsdagen kl. 14:00. Kontakt Næstved Rygcenter her.